Novinky

Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť

22.03.2017

Zaujímavá „foto“ prechádzka mestskou časťou Ružinov. Porovnajte si historickú tvár vybraných známych miest s ich súčasnou podobou.  

Ružinov, obľúbená mestská časť, patrí svojou rozlohou medzi najväčšie mestské časti. Tvár Ružinova sa v mnohom za posledné roky či desaťročia zmenila, no to, čo je pre túto štvrť typické, ostáva stále nezmenené.
Stále to je a bude moderná lokalita, ktorá si našla obľubu najmä u mladých rodín, ktoré si pri výbere nového bývania volia práve Ružinov. Prinášame pár miest, ktoré sú srdcom tejto mestskej časti.
Park Andreja Hlinku, kedysi Park Karola Šmidkeho, bol vybudovaný koncom 70. rokov. Dodnes v ňom ľudia nachádzajú relax a pohodu.

 
Takto vyzeral park v 80. rokochA takto vyzerá dnes. Park prešiel v roku 2014 rozsiahlou rekonštrukciou, fontána opäť svieti, pribudli nové lavičky, pitné fontánky. Aj vďaka výbornej zmrzline, ktorá sa v parku nachádza, sa park stáva centrom stretávania mladých ľudí a rodín s deťmi či miestom Ružinovských hodových slávností.
 
Štrkovecké jazero obľubujú nielen mladé rodiny s deťmi, ale aj športovci či mladí ľudia. Toto umelo vybudované jazero vzniklo pri výstavbe sídliska a paradoxne je najplytkejšie v strede, pretože práve tam stál bager, ktorý ťažil štrk zo svojho okolia.


Výstavba hotela CKM Sputnik (v súčasnosti Hotel Junior) na Drieňovej ulici na severnom brehu jazeraDnes je Štrkovecké jazero neodmysliteľnou súčasťou Ružinova. Okolo jazera je vytvorený priestor na behanie, ale aj park s detskými preliezkami. V jeho okolí tiež pribudla výstavba bytových domov.
Niektoré miesta však ostávajú rovnaké, ako napríklad Dom kultúry Ružinov, kam chodia za zábavou a kultúrnym vyžitím mnohé generácie Ružinovčanov.
 

Dom kultúry Ružinov v roku 2017Nie je nič príjemnejšie, ako si v sobotu ráno vybehnúť na trh pre čerstvé ovocie a zeleninu. Kúpiť si čerstvý domáci syr či pečivo a kochať sa pritom tisícimi farbami a vôňami. Kde inde než na „Miletičke“. Trhovisko je od 80. rokov a je stále obľúbeným miestom na nakupovanie farmárskych výrobkov, ovocia a zeleniny nielen Ružinovčanmi. 
 

 
 
V bratislavskej mestskej štvrti Trnávka (Dornkappel) nastala po roku 1918 rozsiahla výstavba.
 


Trnávka sa za posledné roky zmenila asi najvýraznejšie zo všetkých častí Ružinova. Ostala však zeleň a parky. Za posledné roky pribudli rezidenčné štvrte s bytmi a službami, ktoré si užívajú ich noví obyvatelia. Tiež sa stala sídlom viacerých spoločností a vyrástli v nej nákupné centrá. Voľný priestor na vybudovanie rezidenčného projektu využíva projekt Galvaniho Dvory. Projekt ráta s dvoma uzavretými vnútroblokmi plnými zelene pre jeho obyvateľov a s vybudovaním multifunkčného ihriska pre obyvateľov Trnávky. Do tejto obľúbenej štvrte prinesie developer MACHO consulting vo svojej prvej fáze 231 bytov.
 

Zdroj fotiek: FB komunita Ružinov na fotografiách


späť