Novinky

Čo je to apartmán?

16.12.2016

Aj vy premýšľate, či si kúpite byt alebo apartmán? V projekte Galvaniho dvory nájdete obe možnosti. V súčasnosti vám ponúkame apartmány v akciovej cene, ktoré sú dokonca zariadené v štandarde spolu s kuchynskou linkou. Naši predajcovia sú pripravení odpovedať vám na všetky vaše otázky ohľadne ponuky apartmánov. Tak viac neváhajte a a vyberte si ten váš. 

Čo je apartmán?

Aj v našom projekte sa rovnako ako v iných projektoch stretnete okrem bytov aj s apartmánmi. Často sa nás klienti pýtajú, prečo sú nazvané apartmánmi a aký je rozdiel medzi bytom a apartmánom. Medzi kupujúcimi koluje chybná informácia, že si v apartmáne nevedia zriadiť trvalý pobyt. Apartmán plní plnohodnotnú funkciu ako byt vrátane možnosti prihlásenia sa v ňom na trvalý pobyt.

Rozdiel medzi bytom a apartmánom
Dôvody, pre ktoré sú apartmány v developerských projektoch nazývané apartmánmi, môžu byť dva. V prvom prípade je to kvôli územnému plánu, ktorý určuje pomer bytových a nebytových priestorov vo výstavbe. Druhým dôvodom je svetová orientácia bytov v nehnuteľnosti. Vo väčšine nehnuteľností, a tak je to aj v tej našej, sú niektoré z bytov orientované na sever. Prípadne kvôli okolitým nehnuteľnostiam nie sú byty dostatočne preslnené nato, aby spĺňali požiadavku noriem pri bytoch. Pri tejto časti bytov, ktorých výšky koeficientov sú veľakrát hraničné (preslnenie je v niektorých prípadoch len o pár minút menej, ako určuje norma, a preto musia byť evidované ako nebytové priestory), je efektívnejšie ich využívanie na sezónne ubytovanie. Tieto byty sú nazývané apartmánmi. Niektorým kupujúcim vyhovujú skôr menej preslnené byty, hlavne pri dvojizbových nehnuteľnostiach, preto dokonca uprednostňujú apartmány voči bytom.

Čo hovorí legislatíva
Stavebný ani Katastrálny zákon nepoznajú pojem apartmán. Apartmán je klasifikovaný ako nebytový priestor. Správa katastra zapisuje v súčasnej dobe apartmány ako byty, kde v poznámke bytu je uvedený zápis apartmán.
Bývam tam, kde žijem, alebo ako si vybavím v apartmáne trvalý pobyt
V projekte Galvaniho Dvory si okrem zriadenia sídla alebo miesta pre svoju kanceláriu môžete nahlásiť aj trvalý pobyt. Pri jeho vybavovaní budete mať našu plnú súčinnosť. Podľa katastrálneho bulletinu sa apartmány zapisujú ako nehnuteľnosť určená na bývanie – byt. V apartmáne si teda rovnako ako v byte viete zriadiť trvalý pobyt pre seba, svojich partnerov či deti. V prípade kúpy nehnuteľnosti na investíciu viete v apartmáne rovnako zriadiť trvalý pobyt aj pre nájomcu. Pri prípadnom predaji nehnuteľnosti vaše práva prechádzajú aj na ďalšieho majiteľa.

Nižšia cena apartmánu = vyšší štandard bývania
Nevýhodou apartmánu môže byť, ako sme uviedli vyššie, jeho nedostatočné preslnenie alebo to, že spadá do podielu nebytových priestorov podľa územného plánu. Prečo by sme si teda mali apartmán kúpiť? Jeho výhodou je nižšia cena pri rovnakej výmere bytu. Výhodné to je práve pre klientov, ktorí chcú svoje prvé štartovacie bývanie, sťahujú sa do hlavného mesta kvôli štúdiu či za prácou. Pri apartmánoch dávame navyše k štandardu bytu, ktorým sú laminátové podlahy, dvere, obklady a dlažby v kúpeľniach, sanita a vybavenie kúpeľní, aj kuchynskú linku s drezom, pákovou batériou, varnou doskou, rúrou na pečenie a chladničkou.

Skvelá možnosť na investíciu
Keďže z daňového hľadiska je apartmán vnímaný ako nebytový priestor, môžete si v ňom zriadiť aj sídlo vašej spoločnosti. Rovnako si môžete pri kúpe apartmánu uplatniť odpočet DPH. Výhodou je, že máte v blízkosti všetku občiansku vybavenosť a služby a za pár minút vybavíte všetky náležitosti okolo pošty, bánk či úradov.
 
Hypotekárne financovanie apartmánu – čo hovoria banky
Často prichádzajú otázky k poskytnutiu hypotekárnych úverov na apartmány. Pre svojich klientov máme nastavený projekt pre poskytnutie hypotekárneho financovania v bankách. Väčšina bánk chápe a naceňuje apartmán ako nebytový priestor určený na bývanie a poskytuje klientom úver v 90-percentnej výške kúpnej ceny. 

späť